שפעת החזירים (שפעת מקסיקו) ושפעת הטוויטר זהירות זה מדבק | סדרת הכתבות על טוויטר

הבהלה סביב שפעת החזירים (המכונה על ידי סגני שרינו שפעת מקסיקו) עולה, ועימה רצון הציבור בישראל להבין ללמוד ולדעת מה צריך לעשות , מה הם הסימפטומים? וכיצד ניתן לטפל ולהימנע מהידבקות בשפעת החזירים.

כמו בישראל גם בעולם, שפעת החזירים יצרה עניין רב, ומעוררת אצל אנשים את הצורך "לדבר על זה", ואנחנו שכבר למדנו בפוסטים קודמים שטוויטר זה המקום לדבר על דברים, לומדים היום שטוויטר זה גם המקום לקרוא ולהתעדכן על מה שחם רלוונטי ומענין את ציבור בעלי הטוויטים הגדל.

שפעת החזירים סימפטומים

אז כן כמובן ששפעת החזירים ה- Swine Flu הפכה בין רגע ממגפה בעולם הממשי למגפת שיחה בעולם הוירטואלי, ולאחד מנושאי השיחה הטרנדיים והחמים ביותר בחיפוש בטוויטר. והיא אכן מובילה כעת את רשימת ה Trending topics, שמופיע בצד תוצאות החיפוש בטוויטר (כפי שניתן לראות בתמונה).

הנושא הפך לכה חם עד שנוצרו שירותים משלימים למעקב אחרי התפתחות השיח/מגפה, כמו למשל  מפה זו שמציגה מיקומים של משתמשים  בארה"ב שמשוחחים ספציפית על שפעת החזירים בטוויטר.

גם גוגל מדווחת כי הציבור בישראל (בפילוח של 7 הימים האחרונים) מתעניין ללא ספק בנושא שפעת החזירים, מי היה מאמין 😉 אפילו יותר מהנושא העיתונאי המדובר טוויטר :

שפעת החזירים, שפעת מקסיקו, טוויטר

אולם מסתבר שגם כשמדובר בחזירים "לא הכול ורוד", לצד הסתכלויות משועשעות על הנושא, הסתבר שתופעת הדברנות סביב השפעת עוררה לא מעט פאניקה ציבורית מיותרת ותאוריות קונספירציה למינהם עד כדי כך ש:

ג'ימי ויילס, מייסד האנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה, התייחס לנושא בטוויטר שלו, וקרא לכל המשתמשים שעוקבים אחריו, להיכנס לוויקיפדיה ולסייע בעריכת המונח SwineFlu, במטרה להרגיע את הפניקה הגוברת סביב הנושא, ולהקל על אנשים לקבל מידע אמין ורלבנטי. קהילת המשתמשים, מצידה, לא נשארה אדישה: בשעה אחת עודכן הערך "שפעת החזירים" 60 פעמים.
למאמר בגלובס

תופעה זו מחדדת את הביקורת הנשמעת על שירות המיקרובלוגינג:

"זאת דוגמה טובה לכך שטוויטר מתקדם בכיוון הלא-נכון, משום שהדבר רק מפיץ פחדים בקרב הציבור ולא תורם לחיפוש אחר פתרונות אמיתיים או מידע חשוב", אמר ברנון סלטרי

מידע לא רשמי בנוגע לשפעת החזירים בטוויטר עשוי לגרום לאנשים לקבל החלטות שגויות, אמר יבגני מורוזוב, שותף במכון אופן סוסייטי שמנהל בלוג על מדיניות חוץ. לדוגמה, מספר משתמשים בטוויטר הפצירו בחבריהם שלא לאכול בשר חזיר, הוא אמר. אזהרה שלא נשמעת מפי גורמי הבריאות הרשמיים.

ועוד שלל ביקורות הנוגעות ל-היסטריה המוגזמת והפצת המידע השגוי אודות השפעת בטוויטר.

האם ההיסטריה הזו סביב שפעת החזירים מחזקת או מחלישה את השימוש הגובר בשירות טוויטר?

כנראה שמחזקת…שפעת טוויטר נישאת ומועברת באמצעות העיתונות, מייצרת כותרות וסיפורים ללא הרף והיא כנראה גם לא הולכת להעלם בקרוב, אולם השאלה הבוקעת ועולה היא האם הבאזז הזה יחלוף או שהוא מעיד על ערך חדשני ואמיתי שניתן גם לתרגם למודל עיסקי מכניס?

האם טוויטר הוא המצאת החשמל הבאה או רק באזז חולף סגנון הבאזז סביב Second Life?

לחלק, פשוט נמאס מהדיבור האינסופי על השירות בתקשורת ובבלוגספרה, דיבור שנתפס בעיניהם "מהומה רבה על לא דבר" והם בחרו כאקט מחאה מקורי להתנקש באופן אישי בהופעות המילה טוויטר.
אחרים תוהים האם הבאזז סביב טוויטר מחזיק מים והיטיבה לנסח את התמיהה סביב השירות הטרנדי, ד"ר אורית מוסינזון (סגן נשיא בבית השקעות דה-קלו בן-יהודה, שותפה בקרן nQube ומרצה באקדמיה בתחום השיווק וההון סיכון) במאמר מטעמה שהופיע בגלובס:

אין הסבר למצב, אך לא נראה שהוא ישתנה בקרוב. בעוד אנחנו בודקים מובילות טכנולוגית של חברות המנסות להמציא את הגלגל הגיעו כמה חבר'ה והחליטו לעשות מיליונים משורת טקסט והרבה שיווק. בעוד אנחנו סוגרים חברות טכנולוגיות כל יום, הדבר החם ביותר בארה"ב הוא רעיון בועתי חסר מודל עסקי. נראה ששום מיתון עולמי לא יצליח לשנות את זה.

עקבו אחרי סידרת הפוסטים באמצעות הקלקה על התגית טוויטר באתר, שתציג את כל הפוסטים שלנו בנושא.

כמו כן אתם כמובן גם

  • מוזמנים לעקוב אחרי הטוויטר של הבלוג שלנו ב- SMO@
  • או לשתף את אחד מהפוסטים הללו עם החברים שלכם בטוויטר באמצעות הקלקה על כפתור ה Retweet: