גיוס הון מקרנות הון סיכון-כיצד לגייס השקעה/אבי זאבי-יום היזם

הרצאה זו סוכמה על ידינו במסגרת כנס יום היזם שאירגן פורום MIT ישראל.

דובר-אבי זאבי מייסד קרן ההון סיכון כרמל.

נושא: גיוס הון מקרן הון סיכון.

גיוס הון מקרנות הון סיכון-כיצד לגייס השקעה/אבי זאבי

הרצאה:

כרמל היא קרן שמתמחה ב IT אנחנו מנהלים היום כ- 600 מיליון דולר, ומתמחים בעיקר במיזמים בשלבים מוקדמים (2/3 מהמיזמים שלנו) אבל אנחנו משקיעים גם בשלבים יותר מתקדמים.

אני מסכים עם כמעט כל מה שגיגי לוי אמר בהרצאה לפני. (הרצאתו המלאה של גיגי לוי תפורסם באתר בהמשך צ.א)

לקרן שלנו יש ניסיון עברנו בעבר כמעט הכול, כישלונות והצלחות…הגיל הממוצע של הצלחה של חברה הוא בערך 7 שנים (עבור אקזיטים של מעל 100 מיליון דולר) זה יוצר תקופה ארוכה של אינטימיות בין היזם לקרן וזה מחייב- אמון, שותפות ושקיפות.

לפני שיזם הולך לקרן– חובה על היזם לבדוק למי הוא פונה- לכל קרן ומשקיע התמחויות שונות.

חשוב לא לחפש רק כסף מהמשקיע, אלה גם יכולות נוספות כגון: אלמנטים שיאפשרו להוציא לפועל את הרעיון, תמיכה בפיתוח העסקי והניסיון להמנע מטעיות שאחרים עשו וכדומה..

כשאתה נכנס לשותפות עם הקרן אתה נכנס לשותפות מאוד אינטימית ולכן לנו חשובים מי היזמים, והאם הם אנשים ובני אדם. זו דרך קשה ויש בה הרבה מכשולים בדרך, הקרנות תלויות ביזמים ולהפך ולכן חשוב לבחון לעומק מי השותף שלכם וחשוב שתלמדו להכיר אותו, כי יתכן ותחיו כ-7 שנים איתו.

כדאי להתייעץ גם עם יזמים שקיבלו בעבר השקעות מהקרן הזו אז אל תהססו, חשוב לבצע בדיקות כאלה.

בהנחה שאתם כבר מושקעים: בסופו של דבר אתם רוצים לבצע איזשהו איזון מבחינת היתרונות שהמשקיעים שלכם נותנים לכם ולכן כדאי לחפש משקיע שיאזן ויתרום לקבוצת המשקיעים הקיימת שלכם.

פגישה ראשונה:

קרנות הון הסיכון רוצים שתבאו מוכנים, רצוי להגיע אליהם דרך מישהו שמכיר אתכם ושפנה לקרן כי זה יגרור ייחס אחר מצד הקרן לפנייה שלכם, אנחנו מוצפים בפניות אבל תמיד טוב להגיע דרך מישהו שמכיר.

 • תשלחו מראש משהו קצר כ-2 עמודים שמעוררים עניין, טיזר לקראת הפגישה.
 • אל תתנגדו לשיחת טלפון מקדימה, ספקו עד כמה שאפשר נתונים לקרן.
 • לרוב אנחנו לא חותמים על NDA לא כי אנחנו לא רוצים, אלה בעיקר כי זה מקשה מאוד על העבודה שלנו, אבל דאגה זו לרוב נעלמת כי יש אחריות מקצועית ושם טוב אם מישהו פעם אחת יחטא באי שמירת סודיות השם הטוב שלו יהרס.
 • צוות- זה חשוב מאוד ותביא את כל האנשים הרלוונטים למצגת, ותן לאנשים לדבר. תראה שאתה סומך על האנשים בצוות שלך ורצוי שיהיו להם תחומי אחריות מוגדרים.
 • יש לך שעה- המטרה המרכזית שלך בשעה הזו היא לנסות לגרום להם לרצות לפגוש אותך שוב! וכדאי להשאיר זמן לדיון.
 • אל תצא מהפגישה בלי שאתה יודע מה השלבים הבאים.

הגענו למצב שיש עניין והקרן רוצה להכנס למשא ומתן:

צריך להבין נקודה שמטרידה את קרן ההון סיכון, ליזמים יש רק את הסטארטאפ הזה אבל לקרן יש כמה מיזמים ויש פה פער וקונפליקט.

צריך לדבר רגע בצורה הגלויה ביותר על נקודת היציאה ה-Exit, קרנות הון סיכון צריכות אקזיטים של מאות מיליוני דולרים. וליזמים לפעמים מספיק לברוח הביתה עם 50 מיליון דולר. קודם כל רצוי להכיר בפער הזה, ודרך נוספת לפתור את זה היא לאפשר ליזמים לבצע אקזיט חלקי בדרך, לקנות מהם חלק בכמה מיליוני דולרים.

כדאי לוותר קצת על הערכת השווי כדי שהעסקה תהיה פשוטה וברורה לצדדים.

אל תתנו לקרנות ההון סיכון לפתור אתכם בטענות "אנחנו תמיד עושים ככה…"

הסיבוב הראשון בדרך כלל לא יביא אתכם אל המטרה, ויהיו עוד בדרך, כדאי שתדעו- מורכבות מביאה למורכבות יתר. ורוב החברות המוצלחות היו בעלות 3 סבבים.

את המשא ומתן צריך לעשות ברוח ובהבנה שיום אחרי חתימת החוזה אנחנו הולכים לעבוד יחד, לא להכנס לעימותים מיותרים.

יש תקופה מסויימת בתהליך שלמרות שלוקח זמן אתה לא יכול לקבל הצעות נוספות ולעשות "שוק".

מצד שני תמיד כדאי שיהיה לך אלטרנטיבה ושלא תהיה כבול בחסדי קרן אחת.

אחרי השקעה:

אנחנו בקרן תמיד מנסים לעזור מכמה היבטים:

מי– מכיוון שהצוות מרכיב קריטי בהצלחת המיזם, אם ליזמים חסרים שחקן בצוות אנחנו משתדלים מאוד לעזור ולגייס להם את הכשרונות והייעוץ שיכולים להשלים להם את התמונה. וזה המרכיב החשוב ביותר.

מה– אנחנו רוצים לפתור בעיה אמיתית, אנחנו רוצים להיות הראשונים או השניים. אנחנו לא נביא את הרעיונות אבל אנחנו כן יכולים לאתגר את היזמים לחשוב מחוץ לקופסה הם חשבו על משהו ואנחנו נאתגר אותם לחשוב על משהו יותר גדול. תפקידנו לגרום לכך שהחברה תקדיש מספיק זמן למהלכים האסטרטגים.

ואיך– אנחנו בעלי ניסיון ויכולים לעזור לכם להימנע מטעויות שביצענו וממהמורות שראינו בדרך, אנחנו גם יכולים לעזור לכם על בסיס דגומאות ומקרי מבחן שנחשפנו אליהם, איך להשקיע, כמה לגייס, איך לבנות את האסטרטגיה, איך לצייר את הצעד הבא ואם מי כדאי לכם לבצע שותפות אסטרטגיות כמו גם למצוא בזמן הנכון את הקונה הנכון לחברה. אחד מהדברים החשובים שאנחנו יכולים לעזור בו הוא להתייחס ל"גיהוקים" בתהליך למשל הדולר ירד צריך לבצע תכנון פיננסי חדש, צריך לדעת איך לעשות זה…ההתייחסות המהירה שלנו למהמורות בדרך היא מרכיב חשוב. אנחנו דירקטריון ולא היזמים או החברה, חשוב שהחברה תוכל לעמוד לבד על הרגליים.

והכי חשוב זה שהיזמים יהנו! זה תהליך מקסים דברים קורים והיזמים צריכים להינות מזה ומההצלחה שלהם.

2 תגובות בנושא “גיוס הון מקרנות הון סיכון-כיצד לגייס השקעה/אבי זאבי-יום היזם”

 1. תודה שרון,
  אכן, בהמשך נפרסם מאמר סיכום של הרצאת גיגי לוי המציג את נקודת מבטו של המשקיע הפרטי.
  ובו תובנות רבות ומשלימות להרצאה זו.

סגור לתגובות.