מרכיבי ההצלחה של סטאראט אפ באינטרנט- דברי פתיחה על פורום MIT בישראל, אלה מטלון

clip_image0021סיכום הרצאה מהתכנסות פורום MIT ישראל האחרון.

דברי פתיחה על פורום MIT בישראל, והפעילות שלו.

דוברת: אלה מטלון, מנהלת כללית של פורוםMIT ליזמות בישראל .

פורום MIT נמצא בשנה ה 13 לפעילותו בישראל, והוא אחד מ-24 פורמים דומים הקיימים כיום בעולם.clip_image003

הפורום הוקם באוניברסיטת MIT ופעיל כבר 27 שנים, הסניף הראשון מחוץ לגבולות צ.אמריקה הוקם בישראל. ולמרות הכמות היחסית הקטנה של בוגרי MIT זהו אחד הפורמים הפעילים.

כל האנשים שיהיו היום על הבמה קשורים ישירות לאינטרנט וליזמות אינטרנט.

כמה אנשים בקהל הזה יזמי אינטרנט?

תשובה– רוב הקהל הצביע שהוא אכן מורכב מיזמי אינטרנט.

קשה לחזות את העתיד (ציטוט של יוגי ברה), בכ"ז ננסה לעשות זאת היום.


סקירה על שוק האינטרנט
:

כמה מילות סקירה על התעשייה בכלל.

כמות ההשקעות– לפי סקר של IVC אנחנו נמצאים כעת בגל של השקעות (וזו לא הבועה של שנת 2000), סקטור האינטרנט שהיה מובהק בין השנים 99-2000 הצטמק למשך כמה שנים, אך היום חוזר ובגדול.

ישנו גל של השקעות ואנחנו כרגע נמצאים בשיא, ואני בהחלט מקווה שהוא לא מקדים שום שפל.

קצת מידע על פורום MIT:

הפורום מקיים פעילות ייעוץ שמתקיימת בכמה מישורים. ואנחנו גאים בחברות שקיבלו את הייעוץ שלנו, ביניהן M-systems , וגם החברה הבת שלה, יורום, IXI של גידי ברק, היזם הסדרתי, חברה שנסחרת עכשיו בנאסד"ק, Mind-CTI, של מוניקה איזינגר, שאף היא חברה ציבורית, וכמובן מיראבליס (ICQ).

בין היועצים שלנו ישנו למשל גידי ברק, יזם סידרתי, ואחרי החגים אנחנו מקיימים סדנה ליזמים, זוהי סדנה מעשית ואנחנו מאוד ממליצים עליה.

שלבי הייעוץ שלנו (עליהם ניתן לקרוא גם באתר):

1. ייעוץ אחד על אחד- ליזמים שנרשמים כמנויים בפורום, פגישה בה בוחנים מה עושה ולאן היא הולכת.

2. פגישת סיעור מוחות – מותנית בוועדת קבלה פנימית לפורום (עלות של בין 2500-10000 ₪ )יש לשלוח קו"ח של היזמים יחד עם שליחת תקציר מנהלים.)

אם אנחנו מבינים שיש לנו יכולת לעזור לחברה באמצעות סיעור מוחות כזה, אנחנו בוחנים בינינו לבין עצמנו מי כדאי שישב בפאנל סיעור המוחות של הסטאראטאפ שהגיש את הבקשה. . הפאנל, כמובן, יורכב על דעת החברה, ויש הקפדה על סודיות החומרים של החברה.

3. רישות: היזמים שמגיעים להתייעץ בפורום מרחיבים את הרשת העסקית שלהם. התהליך ממשיך גם אחרי סיעור המוחות בעזרת הקשר האישי שנוצר עם המנהלים שיישבו בפאנל, עימם ניתן להתייעץ גם לעיתים בעתיד.

4. הצגה של החברה (יחד עם חברי הפאנל). להצגה בפני הקהל יתרונות אחדים – ראשית, זוהי חשיפה חשובה לקהל של יזמים ויועצים, ולעיתים גם משקיעים פוטנציאליים. שנית, זו הזדמנות ללמוד מהקהל משהו על החברה. 100 ויותר קשרים פוטנציאליים ממתינים לכם בקהל.

מי מגיע להתייעץ בפורום MIT ?

חברות גדולות וקטנות, חברות בתחום ה-IT ומדעי החיים.

שאלות נפוצות שאנחנו נשאלים על ידי סטארטאפים:

1. פלטפורמה טכנולוגית- שואלים אותנו איפה קיים צורך שוק לטכנולוגיה נתונה ?

2. אם נגייס כסף אז איך,איפה ומתי?

3. שאלות לגבי ניהול שותפויות אסטרטגיות.

4. ופרקטיקה כגון: כמה אחוזים נותנים ליו"ר פעיל שמצטרף לחברה

באתר הפורום ניתן למצוא עדויות של יזמים שקיבלו עצות מאיתנו.
למשל חברת Mind-cti,
בפאנל ישבו יאיר ספראי (איש הון סיכון), ד"ר בועז תמיר (יזם ומשקיע, חבר ההנהלה של פורום MIT), ג'ו שפירא (סמנכ"ל בכיר ב ECI טלקום) וכו'…היא גייסה כסף והצליחה מאוד.

חברה נוספת OmniVee שהייתה בעלת טכנולוגיה שאפשרה לאחד תמונות שמגיעות ממצלמות שונות לתמונה אחת. המוצר המקורי שלהם היה מיועד לתעשיית הסרטים. במקביל הם שמעו קולות מן השטח, מתחום ה HLS, שרצו להשתמש בטכנולוגיה ע"מ לאפשר לגורמי הבטחון בנמלי תעופה, למשל, לראות את התמונה השלמה, ולא את חלקיה.
מנהל החממה שלהם, חשב שייעוץ יכול לקדם אותם והפנה את החברה אלינו, בפאנל ישבו- יואב אבטליון מנייס, חברה בתחום, ד"ר שלמה קליש, איש הון סיכון וחבר ההנהלה של פורום MIT, וסטיב כהן, יועץ. חברי הפאנל יעצו להם לפנות משוק הבידור לשוק האבטחה בוידאו, ולבסוף החברה נמכרה ב-6 מיליון דולר, פחות משנתיים ממועד ההקמה שלה, כשליזמים עדיין 50% מהמניות בחברה.

לפעמים קורים דברים שלא תכננו: אומנם הייעוד שלנו אינו לקשר בין חברות למשקיעים, אבל גם זה קורה לנו לפעמים, למשל עם חברת הביוטכנולוגיה LifeBond, שבתהליך הייעוץ הצליחה לגייס מאחד מחברי ההנהלה של פורום MIT, ליאון רקנאטי, דרך חברת ההשקעות גלנרוק, סכום של 750 א' ד'.

היום נבחן את הנושא של הצלחה בחברות סטארט-אפ בדגש על חברות אינטרנט. מודלים עסקיים, מה עובד, מה לא עובד ולמה, איפה הצלחנו, איפה טעינו. על הבמה 4 אנשים מנוסים, 3 מהם הקימו או ניהלו כמה וכמה חברות.

אני מקווה שהערב יהיה מועיל ומפרה.

תודה.